Po dlhšej odmlke sa k vám opäť prihováram formou textu. V dnešnom krátkom článku porovnám, či sa oplatí s uzatvorením životného poistenia poponáhľať, ak nad ním uvažujete. Čítajte viac…
Články
Životné poistenie – oplatí sa uzatvoriť do konca roka?
Štátna dotácia na obnovu bývania – otázky a odpovede.
Myslím si, že väčšina z vás už počula o možnosti dostať štátnu dotáciu pri obnove bývania. Veľa sa o tom hovorí, no v praxi poznáme len veľmi málo ľudí čo to skúsili, ešte menej takých, ktorí aj uspeli. Preto som sa o to v poslednej dobe začal zaujímať a v tomto článku prinesiem praktické informácie ktoré pomôžu pri získaní takéhoto príspevku. Čítajte viac…
Zmeny v II. pilieri.
Na základe novely zákona ktorá bola vládou schválená v Novembri 2022 sa toho v druhom pilieri udeje v celku dosť. O hlavných zmenách a ako ich vnímam ja, sa teda rozpíšem v tomto článku. Čítajte viac…
Chcem si zobrať pôžičku, čo všetko potrebujem vedieť?
Čo sa v článku dozviete?
-môj názor, na čo spotrebný úver použiť a na čo nie
-aký je postup pri riešení spotrebného úveru
-aké doklady budete pri tom potrebovať
-ako dlho musíte byť zamestnaný, aby vám banka poskytla úver – porovnanie všetkých bánk Čítajte viac…
Cestovné poistenie- stačí mi pri ceste do zahraničia Európsky cestovný preukaz?
Cestovné poistenie je dnes veľmi využívaným produktom. Či už idete na letnú dovolenku pri more, spoznávať krásy veľkých metropol alebo iba na turistiku do Vysokých Tatier, cestovné poistenie vám môže ušetriť kopec starostí a aj peňazí. Čítajte viac…
Porovnanie parametrov rizikového poistenia - 2
Dnes som sa rozhodol po dlhšom čase vrátiť k téme životného poistenia. Konkrétne si porovnáme jedno z najčastejšie poisťovaných rizík v rámci životných poistiek. Ak si nejakú aj vy platíte, je veľká pravdepodobnosť že si to v nej taktiež nájdete. Práve preto že je to veľmi využívané pripoistenie, považujem za dôležité kvalitne ho porovnať a dať ľuďom návod, ako si ho nastaviť čo možno najefektívnejšie. Čítajte viac…
Ako (ne)investovať peniaze počas krízy?
Od začiatku roka máme väčšinu svetových indexov v mínusových číslach. Ako sa hovorí „na Wall Street tečie krv“. Aj keď v tomto čase sú viac zasiahnuté ekonomiky v Európe. Po tom, ako sa trhy horko – ťažko vyrovnali s pandémiou, tu máme konflikt na Ukrajine. V tomto článku opíšem, čo robím v takejto situácií so svojimi peniazmi ja a čo by som osobne radšej nerobil. Čítajte viac…
Refinancovanie hypotéky: Aké aktuálne možnosti ponúka trh?
V týchto časoch sa čoraz viac stretávam s otázkami od klientov, ktoré sa týkajú refinancovania ich existujúcich úverov. Preto som sa rozhodol popísať fungovanie tohto procesu, na čo si dať pozor, a aké má vlastne dnes klient možnosti v bankových domoch. Všetky tieto informácie sa dozviete v článku nižšie. Čítajte viac…
Rok 2022 vo financiách, alebo na čo si dať v tomto roku pozor.
V týchto časoch sa čoraz viac stretávam s otázkami od klientov, ktoré sa týkajú refinancovania ich existujúcich úverov. Preto som sa rozhodol popísať fungovanie tohto procesu, na čo si dať pozor, a aké má vlastne dnes klient možnosti v bankových domoch. Všetky tieto informácie sa dozviete v článku nižšie.
Dôvod refinancovania hypotéky do inej banky môže byť rôzny, niekto si chce znížiť úrok a tým aj celkové preplatenie úveru, niekto si chce úver zafixovať na dlhšiu dobu, niekto chce zasa navýšiť hypotéku bezúčelovo no jeho banka mu to neumožňuje, a pod. Čítajte viac…
Poistenie PNky pri živnostníkoch - na čo si dať pozor.
Máme tu v plnom prúde zimné obdobie, a to je čas, kedy tiež býva viac ľudí na dočasnej PN ( pracovnej neschopnosti). Či už je to z dôvodu choroby alebo úrazu. Na Slovensku sme mali ku koncu roka 2020 takmer 598 – tisíc podnikateľov a živnostníkov. Veľká časť z nich si svoje zdravotné a sociálne odvody platí minimálne. Snažia sa ušetriť čo sa dá. To sa však samozrejme odráža na kvalite výplaty nemocenskej dávky, ak je podnikateľ na PN. Čítajte viac…
Ako dofinancovať hypotéku?
Keďže už od júla 2018 Národná banka Slovenska stopla poskytovanie plnej výšky hypoték v porovnaní s cenou nehnuteľností, viacero ľudí trápi ako si kúpiť nehnuteľnosť ak nemám dostatok vlastných prostriedkov na dofinancovanie. Preto si dnes možnosti dofinancovania popíšeme v článku. Čítajte viac…
Kam investovať peniaze na kratšiu dobu?
Veľmi veľa sa dnes píše a hovorí o investovaní na dlhší časový horizont. Avšak potom často príde aj otázka, kam svoje peniaze odložiť, ak ich nechcem držať niekde viac ako 5 rokov. Stretávam sa s ňou pomerne často a to je dobre, pretože sa stále viac ľudí zaujíma aj o vytváranie krátkodobých rezerv. Čítajte viac…
Investovanie do ETF fondov.
Keďže je téma investovania do etf fondov stále viac populárna, rozhodol som sa o tom napísať. Čo to vlastne etf fondy sú? Ako najefektívnejšie do nich investovať? Aké sú riziká a poplatky pri takejto investícií? Na tieto, ale aj ďalšie otázky nájdete odpovede v tomto článku. Čítajte viac…
Ako vyriešiť hypotéku - základné otázky.
Článok na mesiac September som sa rozhodol venovať téme úverov na bývanie. O tejto oblasti som zatiaľ článok nepublikoval. Skúsim ho podať trochu neštandardne a to tak, že popíšem základné otázky, ktoré sa pýtam klientov ešte pred tým, ako sa do riešenia hypotéky vôbec pustíme. Čítajte viac…
Porovnanie parametrov rizikového poistenia - 1.časť.
Dnešným porovnaním sa pokúsim priblížiť problematiku pripoistenia denného odškodného pri nevyhnutnom liečení úrazu. Toto pripoistenie považujem za doplnkové a určite ho neodporúčam každému klientovi. Ak sme ale v situácii, kedy je pravdepodobnosť úrazu väčšia, potom je vhodné transparentne porovnať, čo ktorá poisťovňa ponúka. Čítajte viac…
Základné pojmy v investovaní.
Investovanie do etf fondov, dlhopisov, akcií, či iných cenných papierov je dnes stále viac IN. Práve preto som sa rozhodol venovať ďalší článok popisu základných pojmov v investovaní. Chcem priblížiť čo znamenajú tieto základné slovíčka v danej problematike. Čítajte viac…
Ako si správne nastaviť životné poistenie.
Pri riešení svojho finančného plánu, manažmentu osobných financií alebo akokoľvek inak to nazveme, by sme sa mali v prvom rade zamerať na správne nastavenie životného poistenia. Čítajte viac…
Možnosti výberu z II. piliera
Ako tému môjho tretieho článku som zvolil možnosti výberu zo starobného dôchodkového sporenia. Vedie ma k tomu skutočnosť, že sa s touto otázkou relatívne často stretávam na stretnutiach s klientmi. Čítajte viac…
Kedy je najvhodnejší čas na zmenu fondov v mojej DSSke?
Článkov o tom, prečo zmeniť fondy v rámci dôchodkovej správcovskej spoločnosti máme na internete neúrekom. Ja som sa preto rozhodol povenovať téme, ktorá so zmenou úzko súvisí, a síce kedy je na takúto zmenu možno najvhodnejší čas. Ak teda ste jeden z viac ako 1,5 milióna sporiteľov v druhom pilieri, je dosť veľká šanca, že vám tento článok pomôže ušetriť slušný balík peňazí. Čítajte viac…
Prečo je dôležitá súkromná príprava na dôchodok a kde sa naň pripraviť?
Možno ste už počuli niekoho povedať, že dôchodky v budúcnosti nebudú také ružové, ako si myslíme. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim vysvetliť, prečo sa o tom takto hovorí a ako vieme ako jednotlivci zabezpečiť, aby sa nás tieto slová netýkali. Čítajte viac…
Kto som a prečo som sa rozhodol preniesť svoje podnikanie aj do online prostredia
Zdravím Vás, moje meno je Jakub Prístupník, čo vám ihneď napovie názov tejto stránky. Prvý príspevok do tohto blogu bude o mne, prečo som sa rozhodol venovať oblasti financií a prečo chcem po dva a pol roku fungovania prejsť aj od online sveta a zdieľať tento obsah s vami. Čítajte viac…