Vytváranie rezerv / Sporiace účty

Z pohľadu manažmentu osobných financií je vytváranie krátkodobých a strednodobých rezerv na treťom mieste. Stále viac a viac ľudí si uvedomuje dôležitosť krátkodobej rezervy na úrovni 3-6 mesačných príjmov, a to je dobre. Pretože ak nemám rezervy, tak v prípade nečakanej udalosti, ako je strata práce, dlhodobá PN, alebo ťažkosti v rodine, musím siahať na svoje dlhodobé úspory, ak vôbec nejaké mám. V horších prípadoch to končí zadlžovaním sa a možno aj horšie. Ak rezervy mám, mám pocit istoty a ľahšie sa mi spáva, pretože nepredvídané výdavky mám z čoho vykryť.

Ľudia sa tiež začínajú zaujímať o to, kde a ako vytvárať rezervy strednodobé. Takže práve o tých krátko a stredno-dobých rezervách sa s klientmi veľmi často rozprávam a riešime správne nastavenie rezerv voči ich príjmom a výdavkom.

Na záver

Ak máte takto nastavené krátkodobé a strednodobé sporiace účty, bez starostí môžete začať sporiť na dlhodobejšie ciele v aktívach s vyšším výnosom. Či už to bude príprava na dôchodok alebo jednoducho budovanie majetku. O týchto investíciách sa dozviete viac v časti dôchodok alebo investície.

  • Veľa ľudí sa ma pýta, či si má rezervy vytvárať na účte v banke.

    V banke odporúčam držať peniaze vo výške základných výdavkov a toho, čo počas mesiaca potrebujem nakúpiť pre seba či rodinu. Viac ako jeden mesačný príjem držať na bežnom účte neodporúčam.

  • Kde teda vytvárať krátkodobé rezervy?

    Na vytváranie týchto rezerv odporúčam podielové fondy, ktoré majú minimálnu mieru rizika, a zväčša investujú do štátnych dlhopisov, alebo nástrojov peňažného trhu s minimálnymi poplatkami. Jedným z nich je napríklad IAD- Zaistený fond. Je úplne bez poplatkov a viete tu sporiť už do 20€ mesačne. Pri výbere podobného účtu, by som si dal určite pozor na to, do koľko dní viem v prípade potreby dostať peniaze na svoj bežný účet.

  • Mám si na rezervu sporiť jednorazovo alebo pravidelne?

    Tu je odpoveď jednoduchá. Ako to dovoľujú vaše možnosti. Ak máte väčší balík peňazí a zatiaľ rezervu nemáte, vložte ich na sporiaci účet na jeden raz. Ak peniaze nemáte, odporúčam začať s čo najväčšími vkladmi a udržať pravidelnosť, pokiaľ rezervu nevytvoríte.

  • Aké sporenie odporúčam na strednú dobu?

    Strednodobé rezervy beriem ako peniaze, ktoré plánuje klient nechať sporiť aspoň 3-5 rokov. Tu sa často s klientmi pozeráme po dlhopisových či realitných fondoch s nízkymi nákladmi. Kde je očakávané zhodnotenie na úrovni od 3% ročne.

  • Základná rada pri vytváraní rezerv.

    Po tom, ako vám každý mesiac príde výplata, odložte najprv sebe, tj. na sporiace účty. Až následne prichádza na rad bežná spotreba. Ak tak neurobíte, z mojej skúsenosti sa potom peniaze rozkotúľajú počas mesiaca na všetky možné smery.

Investovanie

Dôchodok

Životné poistenie

Vytváranie rezervy

Úvery a pôžičky

Neživotné poistenie

Manažment osobných financií

V čom Vám viem poradiť...

  • MANAŽMENT OSOBNÝCH FINANCIÍ

  • ŽIVOTNÉ POISTENIE

  • NEŽIVOTNÉ POISTENIE

  • SPORIACE ÚČTY

  • ÚVERY A PÔŽIČKY

  • DÔCHODOK

  • INVESTOVANIE

Menu